Düğün Hazırlık

Düğün Hazırlıkları Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Bütçenizi belirleyin.
 2. Nasıl bir düğün istediğinizi belirleyin.
 3. Düğün mekanını belirleyin.
 4. Gelinlik seçimi
 5. Fotoğrafçı seçimi

Bütçenizi Belirleyin

Düğün planlamasında ilk belirlenmesi gereken şey bir düğün için ne kadar bütçe ayıracağınızdır. çünkü bütçeniz, düğün mekanınızı, gelinliğinizi ve fotoğrafçınızı seçmede belirleyici unsur olacaktır. Bütçeyi belirlerken ailelerin katkıda bulunup bulunmayacakları da hesaba katılmalıdır.

Nasıl Bir Düğün?

Eğer davetli sayınız çok fazla değilse ve romantik bir düğün istiyorsanız kır düğünlerini ya da küçük mekanları tercih edebilirsiniz.

Biraz şaşaalı,davetli sayısının çok olduğu düğünler içinse otel düğünleri tercih edilebilir.

Düğün Mekanı Seçimi

Düğün mekanınızı seçerken en önemli faktörler; bütçeniz,davetli sayınız,mekanın bulunduğu bölge,ve düğün tarihinizde mekanın müsait olma durumudur.

Mekan araştırmasına düğününüzden 6 ay önceden başlamalısınız. Ancak özellikle büyük şehirlerde düğünlerin daha çok olacağını ve düğünlerin de daha çok hafta sonları yapıldığını hesaba katarsak, araştırmanıza daha bile erken başlayabilirsiniz.

Düğün mekanı size şunları soracaktır,

 1. Davetli sayınız.
 2. Düğün tarihiniz,(yaz aylarında ve hafta sonu ise daha fiyatlı olacaktır)
 3. Yiyecek tercihiniz.
 4. İçecek tercihiniz.
 5. Ekstra hizmetler(Fotoğrafçı,müzik hizmeti gibi)

Gelinlik Seçimi

Düğün hazırlıklarının en güzel, en keyifli aşaması gelinlik seçimidir. Gelinlik seçiminde 2 önemli unsur vardır:

 • Vücut tipiniz,
 • Düğün mekanı

Vücut Tipiniz:

Uzun boylu, bacak boylu da uzun bir hanımsanız balık gelinlikleri önerebiliriz. Ancak balık gelinliklerde vücut hatlarınız  biraz yuvarlak olmalıdır. Aksi takdirde gelinlik elbise gibi durabilir.

Geniş ve dik omuzlara sahipseniz V yaka gelinlikler size çok yakışacaktır.

İnce belli ancak basenleri geniş bir gelin adayı A kesim gelinlikler tercih etmelidir çünkü bu tip gelinlikler basenleri gizlemek için en uygun modeldir.

Çok minyon ve zayıf gelin adayları  biraz büzgülü kendilerini biraz dolgun gösterecek modeller seçmelidir. Bu tipte gelin adaylarının şifon ,elbise tarzı gelinliklerden kaçınmalarını söyleyebiliriz.

Düğün Mekanı:

Kır düğününü tercih ediyorsanız rahat edeceğiniz tül veya şifon gelinlikler öneririz.

Düğününüz bir otelde ya da bir düğün salonundaysa dantel ağırlıklı hafif ışıltılı ,biraz gösterişli gelinlikler seçilebilir. Aksi durumda gelinliğiniz salonda sönük kalabilir.

Kır Düğünleri İçin Gelinlik Seçimi

Kır düğünleri için hafif ,uçuş uçuş, tül etekli gelinlikler daha uygundur. Romantik tarzda,,mendil kolları olan modellerden de seçebilirsiniz. Başınıza takacağınız kurutulmuş dallardan yapılmış taçlar gelinliğinizi tamamlayacaktır. Özellikle şifon bir gelinlik ya da Helen tarzı gelinlik akşam boyu rahat etmenizi sağlayacaktır.